top of page
Search

Saturday October 13 Stableford Darren Smith Trophy

All Members please note:

The rules of golf are changing come January 1 2019

We will be distributing new rule books and flyers for the changes soon, but in the meantime and over the next 2 months it is also highly recommended you go to Golf Australia website , click on Rules and Handicapping- 2019 new rules or highlight, right click and go to the website from the link below, there are flyers and downloads and 36 short videos that show you the majority of the changes ,there is also a link to download the 2019 rules app.

ALL MEMBERS PLEASE NOTE:

 MOST PLAYERS SHOULD HAVE RECEIVED AN EMAIL FROM TEAM APP .YOU NEED TO FOLLOW THE LINK IN THE EMAIL AND SIGN UP


Create a Log in for Team App , fill in as much detail as you want, search for east malvern gc ,request to join and we will be notified and will add you

We are just starting to use this app so the fixtures. events and news can be sent to members via the app,  we will trial using this app over the next few months

see Ian Storey or Mark Sutherland if you need assistance

13/10/18 Stableford

Competition Winner: Jane Lake (16) 43 pts

A Grade Winner: Ivan Turfrey (12) 41 pts

A Grade R/Up : David White (11) 40 pts

B Grade Winner: Jane Lake (16) 43 pts

B Grade R/Up : Fred Fenner (20) 42 pts

NEAREST THE PINS:

3rd: Warner Cupido (John St Cafe )

5th: Fred Fenner

9th: Shane Johnstone

12th: Neil Griffith ( SWS Corporation) ( Free Game)

14th: David White

16th: Neil Griffith

Friday Winner: Rob Kelly 40 pts

Oct 20 Stableford

Oct 27 4bbb

Note VGL Medal playoff is Nov 2

the winner must be available to play in the Medal of Medallists on Dec 2 at Sunshine GC

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Wed Jun 19 2024 Stableford Daryl Brooks Trophy

Competition Winner: Denis Yodgee (16) 37 Pts c/b Runner Up: Daryl Brooks (14) 37 Pts c/b Third: David Elam (21) 37 Pts NTP's 3rd: Gloria Stewart 5th: Peter Strugnell (HOLE IN ONE) 9th: David Elam 12t

Sun Jun 16 2024 Stableford

Competition Winner: Kostas Sidiropoulos (11) 37 Pts c/b Runner Up: Shane Johnstone (8) 37 Pts Front Nine: Jim Paparas 20 Pts (Guest) Back Nine : Brendan McMillan 19 Pts NTP's 3rd: Tony Esplin

Sat Jun 15 2024 Par Ross Delahunty Trophy

Competition Winner: James Barnett (20) +3 A Grade Winner: Shane Johnstone (8) +1 A Grade R/up: Spiro Ross Alatsas (9) -2 B Grade Winner: James Barnett (20) +3 B Grade R/up: Geoff Heard (

Comments


bottom of page