top of page
Search

Saturday March 9 Par Ladies Stroke

All Members please note:

The updated rules of golf has commenced

Also please read Local rules on card or course guide

We have been distributing new rule books and flyers for the changes , it is also highly recommended you go to Golf Australia website , click on Rules and Handicapping- 2019 new rules or  click the link below, there are flyers and downloads and 36 short videos that show you the majority of the changes ,there is also a link to download the 2019 rules app.

ALL MEMBERS PLEASE NOTE:

 MOST PLAYERS SHOULD HAVE RECEIVED AN EMAIL FROM TEAM APP .YOU NEED TO FOLLOW THE LINK IN THE EMAIL AND SIGN UP


Create a Log in for Team App , fill in as much detail as you want, search for east malvern gc ,request to join and we will be notified and will add you

We are just starting to use this app so the fixtures. events and news can be sent to members via the app,  we will trial using this app over the next few months

see Ian Storey or Mark Sutherland if you need assistance

09/03/19 Par , Stroke 2nd rd Ladies club Championships

Competition Winner: Graeme Davis (18) 64 nett

Ladies Club Championships: Jane Lake (15) 68 nett

Gross: C Riley 167, Nett J Johns 141

A Grade Winner: Mike Leeds (11) +4

A Grade R/Up : Shaun Williams (5) +3

B Grade Winner: Brett Somerville (29) +5 c/b

B Grade R/Up : Ross Delahunty (22) +5 c/b

NEAREST THE PINS:

3rd: Shaun Williams (free game)

5th: Ross Delahunty

9th: Shaun Williams

12th: Mike Leeds

14th: Wayne Arnot

16th: Kim Foo

Friday Winner: Jerry Bell 42 pts

March 16 Stroke Ladies 3rd Rd Club Championships Men Stroke B grade Playoff BLUE TEES FOR MEN

March 23 Pineapple Cup 4/3 Ball Ambrose Alternate tees ( Blue,White ,Red)

Tocumwal golf weekend Sept 13,14,15 has been booked 

Get your deposit in early more details next week

Footy tips are running again ,see notice on board

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Wed Jun 19 2024 Stableford Daryl Brooks Trophy

Competition Winner: Denis Yodgee (16) 37 Pts c/b Runner Up: Daryl Brooks (14) 37 Pts c/b Third: David Elam (21) 37 Pts NTP's 3rd: Gloria Stewart 5th: Peter Strugnell (HOLE IN ONE) 9th: David Elam 12t

Sun Jun 16 2024 Stableford

Competition Winner: Kostas Sidiropoulos (11) 37 Pts c/b Runner Up: Shane Johnstone (8) 37 Pts Front Nine: Jim Paparas 20 Pts (Guest) Back Nine : Brendan McMillan 19 Pts NTP's 3rd: Tony Esplin

Sat Jun 15 2024 Par Ross Delahunty Trophy

Competition Winner: James Barnett (20) +3 A Grade Winner: Shane Johnstone (8) +1 A Grade R/up: Spiro Ross Alatsas (9) -2 B Grade Winner: James Barnett (20) +3 B Grade R/up: Geoff Heard (

Comments


bottom of page