Search

Saturday March 9 Par Ladies Stroke

All Members please note:

The updated rules of golf has commenced

Also please read Local rules on card or course guide

We have been distributing new rule books and flyers for the changes , it is also highly recommended you go to Golf Australia website , click on Rules and Handicapping- 2019 new rules or  click the link below, there are flyers and downloads and 36 short videos that show you the majority of the changes ,there is also a link to download the 2019 rules app.

https://www.golf.org.au/newrules

ALL MEMBERS PLEASE NOTE:

 MOST PLAYERS SHOULD HAVE RECEIVED AN EMAIL FROM TEAM APP .YOU NEED TO FOLLOW THE LINK IN THE EMAIL AND SIGN UP


Create a Log in for Team App , fill in as much detail as you want, search for east malvern gc ,request to join and we will be notified and will add you

We are just starting to use this app so the fixtures. events and news can be sent to members via the app,  we will trial using this app over the next few months

see Ian Storey or Mark Sutherland if you need assistance

09/03/19 Par , Stroke 2nd rd Ladies club Championships

Competition Winner: Graeme Davis (18) 64 nett

Ladies Club Championships: Jane Lake (15) 68 nett

Gross: C Riley 167, Nett J Johns 141

A Grade Winner: Mike Leeds (11) +4

A Grade R/Up : Shaun Williams (5) +3

B Grade Winner: Brett Somerville (29) +5 c/b

B Grade R/Up : Ross Delahunty (22) +5 c/b

NEAREST THE PINS:

3rd: Shaun Williams (free game)

5th: Ross Delahunty

9th: Shaun Williams

12th: Mike Leeds

14th: Wayne Arnot

16th: Kim Foo

Friday Winner: Jerry Bell 42 pts

March 16 Stroke Ladies 3rd Rd Club Championships Men Stroke B grade Playoff BLUE TEES FOR MEN

March 23 Pineapple Cup 4/3 Ball Ambrose Alternate tees ( Blue,White ,Red)

Tocumwal golf weekend Sept 13,14,15 has been booked 

Get your deposit in early more details next week

Footy tips are running again ,see notice on board

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Nominations for Committee positions

Attention all EMGC members the Annual General Meeting for 2021 will be held at the club on Saturday September 4 after the game ( approx 1.30pm) barring any Covid lockdowns/restrictions Nominations are

Wed Aug 4 2021 PAR

Competition Winner: Ron Anderson (12) +1 c/b Runner Up : Laurie West (18) +1 c/b Third: John Scotton (17) +1 c/b NTP'S 3rd: Denis Yodgee 5th: John Scotton 9th: Graeme Davis 12th: Rob Kelly 14th: Scott

Sun Aug 1 2021

Competition Winner: Jeremy Van Kruining (7) 39 pts Runner Up: Shaun Williams (2) 33 pts c/b Front 9: Jeremy Van Kruining 21 pts Back 9 : Shaun Williams,Jeremy Van Kruining 18 pts NTP'S 3rd : Nick Smit