top of page
Search

Saturday Feb 13 Stroke EMGC Masters qualifier

Competition Winner : Maureen  Tessier (26) 59 nett

A Grade Winner: Antony Capewell (5) 61 nett

A Grade R/Up : Chris Riley (12) 64 nett

B Grade Winner: Maureen Tessier (26) 59 nett

B Grade R/Up: Glenice Shand (17) 61 nett

NEAREST THE PINS:

3rd: John Catton ( Hole is sponsored by Kent Removals )

5th: Gloria Stewart

9th: Chris Riley

14th: Mick Mortimer

16th: Warner Cupido

East Malvern Masters Qualifiers

def. M Zouros/M Sutherland

S Williams/A Capewell,  J Catton/R Ferguson, M Mortimer/P Motyer , G Richens/R Clarke

R Hastings/W Gale , G Coventry/M Rossborough , N Smith/D Smith

Next week:

CLUB CHAMPIONSHIPS START

PENNANT SEASON IS NEARLY UPON US 

COMMENCES APRIL 10 (SENIOR PENNANT STARTS MARCH 3)

EVEN IF YOU CANT PLAY COME DOWN AND HELP , CADDIE,  ETC….

SHEETS ON THE BOARD FOR INTERESTED PLAYERS

MORE SCRATCH PLAYERS ARE NEEDED PLEASE SEE MARK SUTHERLAND IF INTERESTED

PRACTICE GOLF MATCHPLAY IS MARCH 13 AT KINGSTON LINKS

COMMENCING AT 9.30AM $55 THEN LUNCH AT MICKS

EMGC PICNIC DAY 

SUNDAY APRIL 3 AT WATERFORD VALLEY

TEE OFF 9.30 $50.00 COVERS GAME AND LUNCH

NEED NUMBERS ASAP, PLEASE PUT NAME ON LIST ON BOARD IN CLUBROOMS

SLOW PLAY!!!

make sure this is not you

EMGC encourages READY GOLF

Feel free to read attached document from RANDA on Pace_of_Play_Global_Survey

 ALL MEMBERS PLEASE TAKE NOTE.

Please carry and use sand buckets at all times , Fill all fairways divots when walking down the fairway , NOT JUST YOUR OWN.

Please repairs all pitch marks on the green , AGAIN NOT JUST YOUR OWN

PLEASE READ ALL TEMPORARY LOCAL RULES ON BOARD BEFORE YOUR GAME.

5 views0 comments

Recent Posts

See All

Sun Jun 16 2024 Stableford

Competition Winner: Kostas Sidiropoulos (11) 37 Pts c/b Runner Up: Shane Johnstone (8) 37 Pts Front Nine: Jim Paparas 20 Pts (Guest) Back Nine : Brendan McMillan 19 Pts NTP's 3rd: Tony Esplin

Sat Jun 15 2024 Par Ross Delahunty Trophy

Competition Winner: James Barnett (20) +3 A Grade Winner: Shane Johnstone (8) +1 A Grade R/up: Spiro Ross Alatsas (9) -2 B Grade Winner: James Barnett (20) +3 B Grade R/up: Geoff Heard (

Wed Jun 12 2024 Stableford Scott Clark Trophy

Competition Winner: Mike Leeds (13) 44 Pts Runner Up: Kostas Sidropoulos (12) 39 Pts Third: Steve Herbert (14) 36 Pts NTP's 3rd: Denis Yodgee 5th: Peter Strugnell 9th: Peter Strugnell 12th: Graeme Da

Comments


bottom of page